Objazd trasy - część pierwsza

Wtorek, 21 maja 2019 · Komentarze(0)
Uczestnicy
Wyjazd, czy raczej objazd planowany od kilku dni, meteo i inne prognozy pokazywały, że będzie ciepło..., nie będzie padać. Umawiamy się z Darkiem na objazd całej trasy od Krakowa do Morska. Wyjazd pociągiem, powrót również, tyle że z Zawiercia. 

Pociąg z Katowic rusza o 5:30, jedzie przez Piotrowice, więc mi to pasuje, mam bliżej. Za to Darek musi wpierw dojechać do Zabrza, dotrzeć pociągiem do Katowic i tam wsiąść do "mojego" pociągu.

W Piotrowicach na stacji PKP
W Piotrowicach na stacji PKP © amiga
Przejazd koleją koszmarny, wszytko przez remonty torowisk, prawie na całym odcinku. Ciężko to nazwać jazdą. Z lekkim poślizgiem, ale docieramy do Krakowa, ten o tak wczesnej porze jest piękny. Niewielu turystów, trochę mieszkańców i tyle. 

A w pociągu sprawdziliśmy przez przypadek to co pokazuje meteo. Prognozy zmieniły się bardzo mocno. Gdzieś  po 14 zapowiedziane są opady. Nie wygląda to dobrze. Zresztą niebo jest mocno zaciągnięte chmurami. 
Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół Mariacki w Krakowie © amiga
Sukiennice
Sukiennice © amiga
Tylu samochodów na rynku w Krakowie na raz chyba nigdy nie widziałem
Tylu samochodów na rynku w Krakowie na raz chyba nigdy nie widziałem © amiga
Pod zamkiem w Krakowie
Pod zamkiem w Krakowie © amiga
Zaskakujący pomnik
Zaskakujący pomnik © amiga
Zamek w tle
Zamek w tle © amiga
Po krótkim objeździe centrum wyjeżdżamy z miasta, kierunek okolice Tyńca, do miejsca gdzie planujemy za kilka tygodni rozpocząć wycieczkę firmową. Z jednej strony cieszy mnie jura, z drugiej coś czuję, że nie będzie lekko... Suma podjazdów trochę nas zaskoczyła ;) 
Wzdłuż Wisły
Wzdłuż Wisły © amiga
Miejsce startowe ;)
Miejsce startowe ;) © amiga
Tor kajakowy
Tor kajakowy © amiga
Darek korzysta z nawigacji, ja mam mapę z narysowanym śladem, wziąłem to głównie po to by widzieć coś więcej niż tylko najbliższe 100m. Zakładam, że możemy mieć potrzebę skorygowania trasy. Na mapie od razy widać możliwe warianty... Mimo, że te okolice mam trochę zjeżdżone, to jednak są miejsca które zaskakują. Zupełnie nieoczywiste szlaki rowerowe, w tym jeden trochę za miejscem startowym, gdy asfaltowa ddrka prowadzi nas wzdłuż drogi, tyle, że opada i kończy się wałem ;) Bez sensu, już wiemy, że trzeba będzie wybrać wariant terenowy... 
Fajna kładka :)
Fajna kładka :) © amiga
Wisła
Wisła © amiga
Niespodzianka...
Niespodzianka... © amiga
Lubię takie drogi
Lubię takie drogi © amiga
Kierujemy się na dolinę Mnikowską, wjazd nie jest oczywisty, a pierwsze 100 metrów za mostkiem błotniste. Psychika lekko szwankuje ;) Wolę ten fragment przejść. Za to dalej... jest pięknie, ścieżka rozszerza się, pojawia się Matka Boska ;) na skale. Prowadzą do niej schody... Wygląda to nieziemsko ;) ale my jedziemy dalej. To przecież dopiero początek. 
W dolinie Mnikowskiej
W dolinie Mnikowskiej © amiga
Zadowolony Darek :)
Zadowolony Darek :) © amiga
Ciekawy odcinek...
Ciekawy odcinek... © amiga
Matka Boska Mnikowska ;)
Matka Boska Mnikowska ;) © amiga
Lubię takie skałki
Lubię takie skałki © amiga
Uwielbiam lasy
Uwielbiam lasy © amiga
Widoki niesamowite
Widoki niesamowite © amiga
Spore fragmenty szosami, czuję, że droga cały czas lekko się pnie... To niewielkie nachylenie, ale odczuwalne. Na spokojnie dojeżdżamy do Rudawy i kierujemy się do doliny Będkowskiej. Pamiętam ją z wojaży z Karoliną sprzed miesiąca. Zastanawia mnie ten wyjazd terenowy z dolinki. Nie mam pojęcia jak wygląda. Za to warto było sobie przypomnieć jak wygląda dolinka. Niby nie zapomniałem, ale te skałki... szczególnie Sokolica i Dupa Słonia ;)
Dom w którym podobno mieszkał Sienkiewicz
Dom w którym podobno mieszkał Sienkiewicz © amiga
W dolinie Będkowskiej
W dolinie Będkowskiej © amiga
Sokolica
Sokolica © amiga
Mały wodospad w dolinie Będkowskiej
Mały wodospad w dolinie Będkowskiej © amiga
Wyjazd z dolinki ten terenowy początkowo jest lekko błotnisty, ale nie jest to nic szczególnego, więc jedziemy dalej. Jednak gdy wjeżdżamy między drzewa, zaczyna być średnio... Głębokie koleiny wypełnione wodą, wszędzie pełno błota. Na dokładkę pojawiają się uskoki... Te 2 km... zajmują nam prawie 30 minut. Ta opcja musi wylecieć z planu przejazdu. Tylko się zmęczymy, a część osób po nim zrezygnuje. Są jeszcze 2 opcje wyjazdu asfaltem, obie strome, ale chyba lepiej po asfalcie podprowadzić kawałek rower niż tarzać się w błocie. 
Wariant terenowy w dolince Będkowskiej...
Wariant terenowy w dolince Będkowskiej... © amiga
Znowu asfalt ;)
Znowu asfalt ;) © amiga
Nie jest źle
Nie jest źle © amiga
Z chmur od czasu do czasu kapie
Z chmur od czasu do czasu kapie © amiga
Dalej jest trochę szutrów, jakiś krótki odcinek po trawie i mamy zjazd do doliny Prądnika, na wysokości bramy Krakowskiej  :) 
Zaskoczył mnie bruk i nachylenie, choć wolę po tym zjeżdżać niż podjeżdżać ;) W dolince sporo wycieczek, trzeba uważać, ale i tak stajemy co chwilę robiąc zdjęcia.  
Szkoda, że nie ma słońca
Szkoda, że nie ma słońca © amiga
Zjazd do Ojcowa
Zjazd do Ojcowa © amiga
Brama Krakowska
Brama Krakowska © amiga
Skałki :)
Skałki :) © amiga
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie © amiga
Kapliczka pw. Św. Józefa Robotnika
Kapliczka pw. Św. Józefa Robotnika © amiga
Wnętrze kapliczki
Wnętrze kapliczki © amiga
Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa © amiga
Pieskowa Skała
Pieskowa Skała © amiga
Za Pieskową skałą, jest długi "nudny" odcinek, Darek postanawia go nam urozmaicić w chwili gdy nawigacja proponuje mu zjechanie na kilka km z głównego szlaku. Podjazd może i fajny, nie za długi, widoki piękne, ale to nachylenie ;) Chwilę trwa walka z samym sobą by nie zejść.....  
Po stromym podjeździe ;)
Po stromym podjeździe ;) © amiga
Żółte pola
Żółte pola © amiga
Co jakiś czas delikatnie kropi, zbliżamy się do Rabsztyna, robimy tam postój w restauracji. Szybki obiad i gdy chcemy ruszyć zaczyna padać...  Na szybko zaglądamy na radary meteo. Idzie na nas jakiś Armageddon. Niby do Morska 45 km, ale w deszczu będzie się średnio jechać. Zmiana planów. Jedziemy do Olkusza, pociąg będzie na jakiś czas... trzeba będzie to przeczekać. Może na miejscu znajdziemy coś cichego, spokojnego. Gdy docieramy do dworca leje już okrutnie. Sprawdzamy rozkłady pociągów, mamy ponad godzinę. Jedziemy na poszukiwanie kawiarni z ogródkiem, zamawiamy deser i pani kelnerka prawie się nie zabiła o nasze rowery... Kawa rozlana, piwo uciekło... Jedynie ciasto nie ucierpiało ;)
Chmury zaczynają straszyć
Chmury zaczynają straszyć © amiga
W oczekiwaniu na pociąg w Olkuszu - coś poszło nie tak ;)
W oczekiwaniu na pociąg w Olkuszu - coś poszło nie tak ;) © amiga

Po pyszny deserze wracamy na dworzec PKP. Wsiadamy do pociągu i wracamy do domów. Szkoda, że pogoda pokrzyżowała nam plany. Tak niewiele brakło. Wiemy za to, ze musimy tutaj wrócić i przejechać pozostały odcinek. 
Na dworcu w Olkuszu
Na dworcu w Olkuszu © amiga

Komentarze (0)

Nie ma jeszcze komentarzy.
Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa porow

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]